UWAGA! do 19.02 wyraźmy swoje zdanie w kwestii ograniczenia treści w podstawie programowej

Rekomendujemy wszystkim rodzicom i nauczycielom zatroskanym o treści, z jakimi dziecko zetknie się w szkole, do wyrażenia swojej opinii m.in. wobec drastycznych zmian w zakresie takich przedmiotów jak historia, WOS, HiT, j.polski i wiele innych. Krytyczną opinię na ten temat można przeczytać m.in. na portalu pch24.pl:

Szokujące propozycje ministerstwo wystosowało również względem omówienia wieku XX. Wiedza o współpracy hitlerowskich Niemiec i ZSRR ma być wymagana wyłącznie od uczniów podchodzących do matury rozszerzonej, podobnie jak znajomość różnic programów politycznych Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

Z zakresu nauczania skreślono wymóg znajomości przykładów heroizmu Św. Maksymiliana Marii Kolbego, czy Witolda Pileckiego… Ireny Sendlerowej, rodziny Ulmów i innych.

W podstawie ministerstwo zaproponowało również wstrząsającą zmianę językową. Z programu ma zniknąć nauka o „ludobójstwie Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej”. Zamiast niej uczniowie mają poznawać dzieje „konfliktu polsko- ukraińskiego” na tych terenach.

https://pch24.pl/skandaliczne-propozycje-nowackiej-historia-bez-ks-piotra-skargi-wykletych-i-bohaterow-czasu-okupacji/

MEN pisze:

“Prekonsultacje potrwają do 19 lutego 2024 r. Zachęcamy ekspertów, nauczycieli, rodziców, uczniów do przesyłania własnych opinii, spostrzeżeń oraz sugestii do propozycji ograniczenia wymagań w podstawie programowej. Opinie można przesłać za pomocą specjalnego formularza kontaktowego.

Po analizie nadesłanych uwag przygotowane zostaną projekty rozporządzeń Ministra Edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla ww. typów szkół. Przewidujemy, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji.

Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później – od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych”.

Materiały

Projekty zmian podstaw programowych
Projekty​_zmian​_podstaw​_programowych.zip 15.20MB
Prezentacja zmiany w podstawie programowej 17 przedmiotów
Prezentacja​_zmiany​_w​_podstawie​_programowej​_17​_przedmiotów.pdf 0.22MB

 

https://www.gov.pl/web/edukacja/zmiana-podstawy-programowej–zaczynamy-prekonsultacje

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *