Rodzice i dziadkowie! Uwaga na spektakle dla dzieci!

Poniżej zamieszczamy fragment listu nadesłanego do Ruchu Ochrony Szkoły. Dziękujemy za wszelkie nadsyłane ostrzeżenia i informacje.  Zachęcamy świadków podobnych wydarzeń, uczestników spektakli, seansów itp. podjęcie obywatelskich  interwencji w instytucjach kultury [także samorządowych!], które finansujemy z naszych podatków!
Sz.P.
Chciałbym zwrócić uwagę na […]  plany – pomysły demoralizacji dzieci, które w moim przekonaniu tylnymi drzwiami są wprowadzane w Warszawie. Może i w innych miastach.

Kilka dni temu z wnuczkami byłem w warszawskim Teatrze Baj na spektaklu: “Maleńkie królestwo królewny Aurelki”. Bardziej przyglądałem się wnuczkom i śledziłem ich emocje, ale zauważyłem, że w pewnym momencie na scenie pojawiła się postać aktora – mężczyzny ubranego w strój zdecydowanie kobiecy, skaczącego na skakance. Grana postać nieistotna dla akcji bajki. Miał perukę kobiety, ubrany był w sukienkę z frędzli w kolorze czarnym i szarym, która umożliwiała skakanie. Krótko wypowiedział swoja kwestię, odwrócił się i odszedł za kulisy krokiem charakterystycznym dla modelek na wybiegu. Przypadek? Nie sądzę. Moje skojarzenie było ewidentne. Była w tym nuta powiązania z “występami” tzw. drag queen dla dzieci. Ostatni film z Texasu. Nie było to tak wulgarne, jak na tych występach, może nawet pozornie nieistotne, ale oddziaływanie na podświadomość. Myślę, że z punktu formalnego nic nie można zarzucić postaci na scenie. Może się mylę, ale pamiętam, kiedy byłem w innym teatrze z wnuczkiem jeszcze przed pandemią to na scenie pojawili się narodowcy – chuligani, jako ci źli, którzy ostateczne stali się dobrzy.. Innym razem za kulis padł okrzyk o ewidentnie politycznej treści. Tylko dwa, może trzy słowa, ale podtekst był jednoznaczny.  Na widowni siedzieli młodzi rodzice. Niewielu jest dziadków – dinozaurów..
To co dzieje się w teatrze Dramatycznym w Warszawie i teatrze Starym w Krakowie, to tylko wierzchołek góry lodowej. Już małym dzieciom wdrukowywane są treści, które mają ich “zmiękczyć” i uczynić podatnymi na kolejne i bardziej mocne sugestie. [….]
TA

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *