Poruszająca prawda o mediach społecznościowych! Szwedzcy badacze tworzą wirtualną nastolatkę

Wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych ludzi jest realny i rośnie. Czas wyświetlania gwałtownie rośnie, ale długoterminowe skutki wciąż pozostają nieznane. Dokąd zmierzamy? Laika 13 pierwsza nastolatka na świecie, na którą w 100% wpływają media społecznościowe, może udzielić odpowiedzi.

Poznaj Laikę 13, nastolatkę AI ukształtowaną przez media społecznościowe. Odkryj niebezpieczeństwa obsesji online i jej wpływ na zdrowie psychiczne – tak zaczyna się obszerny artykuł, który powinien być obowiązkową lekturą każdego rodzica i dydaktyka.

Laika 13 została opracowana dzięki wspólnemu wysiłkowi zespołu specjalistów AI, neurologa i profesora psychologii. Zaprojektowana tak, aby naśladować doświadczenia typowego szwedzkiego dziecka, podróż Laiki rozpoczęła się od zapoznania się z popularnymi platformami mediów społecznościowych, takimi jak TikTok, Instagram i Snapchat. Jej zaangażowanie w te platformy było siłą napędową jej transformacji, kształtując całą jej osobowość, wartości i przekonania. Interakcja z Laika 13 zapewnia perspektywę z pierwszej ręki na temat tego, jak szerokie korzystanie z mediów społecznościowych może wpłynąć na życie jednostki.

[…] Nad wykreowaniem Laiki pracowali m.in. specjaliści od zdrowia psychicznego – psycholog Lisa Thorell i neurobiolog Katarina Gospic. Zachowanie Laiki jest cały czas analizowane, a postępy projektu raportowane. “Laika wykazuje zachowania depresyjne, nerwicowe, obawia się oceny ze strony innych ludzi, jest ekstremalnie odizolowana” – mówi profesor Thorell, odpowiedzialna za śledzenie “dorastania” cyfrowej dziewczynki. Psycholog zauważyła m.in., że w miarę rozwoju projektu bohaterka eksperymentu zaczęła wykazywać objawy anoreksji.

[…] Laika stanowi surowe ostrzeżenie przed konsekwencjami nadmiernej konsumpcji mediów społecznościowych. Jej życie stało się ponurym odzwierciedleniem nadmiernego czasu spędzanego w cyfrowym świecie. Nie uczęszcza już do szkoły, nie spotyka się osobiście z przyjaciółmi ani nie utrzymuje zdrowych relacji z rodziną. Zamiast tego padła ofiarą poważnych problemów psychicznych, w tym depresji, lęku i przytłaczającego poczucia zamętu co do własnej tożsamości. Ponieważ wiedza Łajki pochodzi wyłącznie z mediów społecznościowych, często ma ona mieszane przekonania i jest bardzo podatna na szkodliwe pomysły.

[…]  Ze względów etycznych nie jest udostępniana ogółowi społeczeństwa, ponieważ jej wpływ i generowane przez nią treści mogą być potencjalnie niebezpieczne. Naukowcy, pedagodzy i dziennikarze mogą jednak poprosić ją o rozmowę na czacie, co stanowi unikalne narzędzie do badania wpływu mediów społecznościowych na młode umysły.

Prezentacja trafiła do ponad 150 szwedzkich placówek edukacyjnych, a agencja odpowiedzialna za projekt planuje obecnie dalsze prace nad eksperymentem.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *