Pismo do Dyrektorów Szkół – przeciw szczepieniom HPV – Do złożenia w sekretariacie szkoły.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

W związku z planowanym wprowadzeniem szczepień przeciwko wirusowi HPV w polskich szkołach podstawowych, uprzejmie proszę o rozważenie istotnych kwestii, które pojawiły się na podstawie dostępnych badań naukowych. Warto zwrócić uwagę na dane przedstawione przez francuskiego ginekologa i onkologa dr. Gérarda Delépine, które wskazują na brak wystarczających dowodów skuteczności szczepionki HPV w zapobieganiu rakowi szyjki macicy.

Z analizy danych z krajów o wysokim poziomie szczepień, takich jak Australia, Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia  wynika, że mimo szerokiej kampanii szczepień przeciwko HPV nie doszło do zmniejszenia liczby przypadków raka szyjki macicy. W rzeczywistości w wielu z tych krajów odnotowano wzrost zachorowań w grupie wiekowej 20 -24 lata osób najszerzej objętych szczepieniami:

  •  W Australii odnotowano wzrost zachorowalności o 50% 
  •  W Wielkiej Brytanii liczba przypadków raka szyjki macicy wzrosła o 48% w tej samej grupie wiekowej.
  • W Szwecji wzrost wyniósł aż o 150%, co zostało potwierdzone statystycznie.
  •  W Norwegii zaobserwowano 38% wzrost zachorowań

Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na zgłaszane poważne skutki uboczne szczepionki,    w tym choroby autoimmunologiczne, zaburzenia neurologiczne i nawet przypadki śmiertelne. 

Rozprzestrzenianie się wirusa HPV ma ścisły związek z nieuporządkowanym życiem seksualnym, w tym z przedwczesną inicjacją seksualną, wieloma partnerami i niewiernością małżeńską. W związku z tym, program profilaktyczny w szkole powinien obejmować rzetelny przekaz informacji na powyższy temat w ramach lekcji biologii, WDŻ oraz edukacji zdrowotnej realizowanej na lekcjach WF. 

Odpowiednim miejscem na szczepienia , jak w przypadku innych szczepień, powinna być przychodnia zdrowia, która jest lepiej przygotowana na potencjalne reakcje poszczepienne, takie jak wstrząs anafilaktyczny czy omdlenia. Warto również zadbać o pełną informację    dla rodziców na temat skuteczności szczepionki oraz możliwych konsekwencji zdrowotnych,  aby mogli podjąć świadomą decyzję.

Spełnienie powyższych warunków może zapobiec wniesieniu skarg przez rodziców             do placówek oświatowych.

 

Źródła:

  • Dr Gérard Delépine, “Paradoxical oncologic results of Gardasil in real life. A cancer registers study” (Warszawa, 14 czerwca 2019 r.).
  • Badania opublikowane w “Indian Journal of Medical Ethics”, które wskazują na wzrost zachorowań na raka szyjki macicy po wprowadzeniu szczepień przeciwko HPV w Szwecji (2018).

 

WERSJA DO DRUKU – POBIERZ

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *