Groźny “Europejski Obszar Edukacyjny” – tematem Rady przy Prezydencie RP

23.02 w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się posiedzenie prezydenckiej rady ds. rodziny, edukacji i wychowania. Eksperci skupieni wokół głowy państwa omawiali temat unijnych zamiarów wobec europejskiej edukacji.

Profesor Andrzej Waśko poinformował, iż  tematem był Europejski Obszar Edukacyjny i to, co on oznacza dla polskiej szkoły i oświaty. Treść owego projektu jest ściśle związana ze zmianami jakie nowe traktaty europejskie, przegłosowane przez Parlament Europejski, wprowadzają do kompetencji rządów krajowych i kompetencji Komisji Europejskiej. Temat w kręgach prezydenckich został podniesiony ze szczególną uwagą w momencie, gdy minister Nowacka zaproponowała okrojenie podstawowy programowej dla szkół – zwłaszcza w humanistyce.

To co nas najbardziej interesuje to  fakt, że polityka oświatowa, która dotąd w polityce europejskiej była powierzona rządom krajowym, stanie się częścią polityk unijnych i w związku z tym, w przypadku przyjęcia tych traktatów, będziemy mieli do czynienia z całkowicie nową sytuacją, dotychczas nieznaną. Kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie Unia Europejska. Nie wiemy w jakim zakresie to nastąpi, ale to jasno wynika z unijnych dokumentów.

Podczas rozmowy z dziennikarzami okazało się, że ministerstwo było zaproszone do rozmów na temat Europejskiego Obszaru Edukacji, ale nikt z resortu nie zjawił się na spotkaniu. [za wpolityce.pl]

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *