Edukacja seksualna – zatrzymajmy to!

UWAGA !

To ostatnie chwile, aby wyrazić nasz sprzeciw wobec przymusowej edukacji zdrowotnej od 1 września 2025 we wszystkich typach szkół i z oceną z przedmiotu na świadectwie. Konsultacje publiczne trwają tylko do 21 listopada! Dlatego intensyfikujemy nasze działania.

Tekst całego rozporządzenia

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało 31.10.2024 o godz. 17.00 projekty rozporządzeń zawierających podstawy programowe nowych przedmiotów: edukacji obywatelskiej i edukacji zdrowotnej dla szkół podstawowych (projekt nr 40) oraz dla szkół ponadpodstawowych (projekt nr 41).

całe pobrane załączniki znajdują się pod linkami:

– szkoła podstawowa:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//579/12391102/13091750/13091751/dokument690497.docx (pobrano ze strony: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12391102/katalog/13091750#13091750)

– szkoła ponadpodstawowa:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//579/12391100/13091664/13091665/dokument690444.docx (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12391100/katalog/13091664#13091664)

Co niebezpiecznego jest w rozporządzeniu?

  1. Seksualizacja dzieci już od 4 klasy szkoły podstawowej poprzez afirmację działań autoseksualnych uznawanych za normę medyczną (str. 14 rozporządzenia dla szkół podstawowych).
  2. W klasach 4-6 uczeń ma wymieniać stereotypy płciowe oraz wyjaśniać ich negatywny wpływ na funkcjonowanie człowieka (str. 14).
  3. Umiejscowienie i omówienie rodziny w aspekcie różnych modeli (str. 13 – szkoła podstawowa), bez odniesienia do pożądanego wzorca. W całym tekście nie pada ani jeden raz słowo „małżeństwo”!
  4. W klasach 7-8 omówienie „rozwoju orientacji psychoseksualnej” w kierunkach: heteroseksualna, homoseksualna, biseksualna, aseksualna (str. 27-28) oraz wyjaśnianie pojęć cispłciowość i transpłciowość.
  5. W wieku 13-14 lat uczniowie mają omawiać pojęcie popędu seksualnego i powody, dla których ludzie decydują się na aktywność seksualną oraz elementy dojrzałego i świadomego przygotowania się do inicjacji seksualnej (str. 27-28). Przypomnijmy, że do 15 roku życia współżycie jest w Polsce prawnie zabronione, a odsetek młodzieży przechodzących przed 15 rokiem życia inicjację seksualną to zaledwie 13% (Izdebski w PAP: https://pulsmedycyny.pl/medycyna/psychologia-i-psychiatria/prof-zbigniew-izdebski-spada-aktywnosc-seksualna-polakow-winny-styl-zycia-i-zmeczenie/
  6. W klasach 4-6 uczeń ma wyjaśnić, czym są szczepienia; wyjaśnia dlaczego warto się szczepić (str. 7), a w kl. 7-8 wyjaśnić znaczenie szczepień w przeszłości i obecnie; rozróżniać szczepienia obowiązkowe i zalecane; omawiać, czym są ruchy antyszczepionkowe, czym jest dezinformacja o szczepieniach i jak ją rozpoznać (str. 20).
  7. Również w wieku 13-14 lat uczniowie mają zapoznać się z różnymi metodami antykoncepcji (str. 28).
  8. W szkole średniej młodzież będzie m.in. omawiać kwestie prawne i społeczne związane z przynależnością do grupy osób LGBTQ+ (str. 48 – szkoły średnie) czy wymieniać etyczne, prawne, zdrowotne i psychospołeczne uwarunkowania dotyczące przerywania ciąży (str 46).

Ponadto wprowadzanie edukacji seksualnej do szkół drogą rozporządzenia jako przedmiotu obowiązkowego, podczas którego uczniowie mieliby kształtować swoje postawy i system wartości, mające wpływ na podjęcie w przyszłości tak istotnej decyzji jak moment inicjacji seksualnej, ale także dotyczącej wejścia w związek małżeński lub pozostawania w związku nieformalnym, posiadania bądź nieposiadania dzieci czy decyzji o rozwodzie (separacji) i wejściu w nowy związek, stanowi pogwałcenie konstytucyjnych praw rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, w tym w sferze moralnej i religijnej (tzw. zasada pierwszeństwa wychowawczego rodziców; art. 48 ust. 1 oraz art. 53 ust. 3 Konstytucji RP).

Znamienne jest również, że min. Nowacka nie ogłosiła konsultacji społecznych w tym zakresie, pomijając zupełnie stronę społeczną, zdanie rodziców i nauczycieli.

Szczegółowe analizy

Szczególnie polecamy w tym temacie:

Edukacja zdrowotna na innych przedmiotach

W proponowanych zmianach znajduje się wiele wartościowych treści, jak np. aktywność fizyczna, rozpoznawanie emocji czy – jakże paląca i potrzebna – profilaktyka uzależnień, szczególnie cyfrowych. Jednakże są one i tak obecne, zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, na lekcjach przyrody, biologii, chemii, wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania do życia w rodzinie, co wykazuje analiza przygotowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w 2019 roku: https://ore.edu.pl/2020/02/edukacja-zdrowotna-w-podstawie-programowej/

Co możemy zrobić?

  • Możesz wyrazić swój sprzeciw, opiniując negatywnie rozporządzenie:

– wysyłając swoją opinię do MEN na adresy: kancelaria@men.gov.plsekretariat.dko@men.gov.pl , magdalena.musiatowicz@men.gov.pl

albo komentując dane rozporządzenie za pomocą formularza znajdującego się na stronie z projektem rozporządzenia

Tu wskazówki jak to zrobić: https://www.ratujmyszkole.pl/wyraz-sprzeciw-wobec-deprawujacej-edukacji-zdrowotnej/

[tu jako obrazek ulotka z dziewczynką o edu zdrow- w załączeniu]

  • Można wysłać petycję do MEN

https://ordoiuris.pl/sites/default/files/inline-files/PETYCJA_ME_0.pdf

(https://ordoiuris.pl/edukacja/chronmy-dzieci-przed-edukacja-seksualna-wedlug-barbary-nowackiej-ordo-iuris-publikuje-wzor-sprzeciwu-dla-rodzicow)

  • Podpisać petycje on-line:

https://stopseksualizacjidzieci.pl/

https://proelio.pl/petycje/viewpetition/56-nie-dla-deprawacji-seksualnej-w-szkolach

https://www.citizengo.org/pl/fm/13979-powstrzymaj-przymusow%C4%85-edukacj%C4%99-seksualn%C4%85-w-polskich-szko%C5%82ach-

  • Wyślij pismo do organizacji, które zostały zaproszone przez MEN do konsultowania projektu rozporządzenia.

Tu znajduje się ich lista i pismo do nich:

Porozmawiaj z dyrekcją szkoły, wychowawcą, nauczycielami, rodzicami ze szkoły Twojego dziecka, księdzem proboszczem. Wyślij pismo do dyrekcji, rady rodziców, proboszcza:

https://nauczycieledlawolnosci.pl/2024/11/16/pisma-do-rady-rodzicow-dyrektora-proboszcza-w-sprawie-edukacji-zdrowotnej/

  • Wstaw na swój profil na fb, X czy innym profilu ulotkę. Możesz ją też wydrukować i rozdać:
  • Zorganizuj ekipę i przyjedź na manifestację rodziców i nauczycieli: TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji 1.12.2024 w Warszawie o godz. 12.00!
  • Wydrukuj ulotki, plakat – daj znajomym, zanieś do parafii:

Do zobaczenia w Warszawie! Działajmy razem dla dobra naszych dzieci, dla dobra polskiej szkoły!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *